Olvasd el:: Mik a fájdalomcsillapítók?
MIK A FÁJDALOMCSILLAPÍTÓK?
A vényköteles fájdalomcsillapítók erős szerek, amelyek megakadályozzák az idegrendszert a fájdalomként érzékelt idegi impulzusok továbbításában. A legtöbb fájdalomcsillapító egyben stimulálja az agy azon részeit is, amelyek az örömérzettel vannak összefüggésben. Így tehát elzárják a fájdalmat, ugyanakkor pedig a „lebegés” érzését hozzák létre.
A legerősebb vényköteles fájdalomcsillapítókat opiátoknak nevezik, amelyek ópiumszerű1 vegyületek. Ezeket úgy állítják elő, hogy ugyanolyan hatást fejtsenek ki az idegrendszerre, mint a kerti mákból származó drogok, például a heroin. Azok az opiát-fájdalomcsillapítók, amelyekkel a leggyakrabban visszaélnek, többek között a következők: oxikodon, hidrokodon, meperidin, hidromorfon és a propoxifen.
Az oxikodonnál a legnagyobb a visszaélés lehetősége, és ez a szer a legveszélyesebb. Ugyanolyan erős, mint a heroin, és az idegrendszerre kifejtett hatása is megegyezik azzal. Az oxikodon is több név alatt van kereskedelmi forgalomban, ilyenek például a Percodan, Endodan, Roxiprin, Percocet, Endocet, Roxicet és OxyContin. Tabletta formában kapható.
A hidrokodont egyéb kémiai anyagokkal együtt használják, és vényköteles fájdalomcsillapító tabletták, kapszulák és szirupok formájában hozzáférhető. A márkanevek között megtalálhatók a következők: Anexsia, Dicodid, Hycodan, Hycomine, Lorcet, Lortab, Norco, Tussionex és Vicodin. E szer előállítása és eladása jelentősen növekedett az elmúlt években, akárcsak az illegális használata.
A meperidin (márkaneve: Demerol) és hidromorfon (Dilaudid) tabletta formában kapható, a propoxifen (Darvon) pedig kapszulában. Mindhárom szerről ismeretes, hogy összezúzzák és befecskendezik, felszippantják vagy cigarettában szívják el. A Darvon, amely az Egyesült Királyságban 2005 óta van betiltva, a visszaélésből származó halált okozó szerek ranglistáján az első 10 között szerepel az Egyesült Államokban. A Dilaudidot, amelyet nyolcszor erősebbnek tartanak, mint a morfium, az utcákon gyakran nevezik „gyógyszertári heroinnak”.
„20 éves koromra narkotikum-függővé2 váltam, ami egy műtétet követő recepttel kezdődött. Az operációt követő hetekben amellett, hogy szájon át szedtem a tablettákat, össze is törtem őket, ami lehetővé tette, hogy megszüntessem a szabályozott felszívódást, és így nyeljem le vagy szippantsam fel. A szert intravénásan is be lehet adni, ami olyan érzés, mintha heroint lőnél be. A szer kínzóan fájdalmas elvonási tüneteket okoz.” – James