Olvasd el:: Élénkítőszerek, „stimulánsok”
STIMULÁNSOK
Az élénkítőszerek, amiket néha „feldobóknak” is hívnak, átmenetileg fokozzák az éberséget és az energiát. Az ebbe a kategóriába sorolt, legáltalánosabban használt utcai drogok a kokain és az amfetaminok.
A vényköteles élénkítőszereket tabletta vagy kapszula formájában gyártják. A szerrel való visszaélés formái a tablettaként szájon át, folyadékként injekcióban, porrá törve pedig felszippantással való fogyasztás.
RÖVID TÁVÚ HATÁSOK:
Az élénkítőszerek rövid távú hatásai a kimerültség, az apátia és a depresszió – a „felhangolódást” követő „lehangoltság”. Ez az azonnali és tartós kimerültség hamar arra készteti az élénkítőszer használóját, hogy ismét a szerhez nyúljon. Hamarosan már nem a mámort akarja érezni, hanem csupán „jól” akar lenni – egyáltalán valamennyi energiát akar érezni magában.
Hosszú távú hatások
Az élénkítőszerek függőséget okozhatnak. Bizonyos stimulánsok nagy adagokban, rövid ideig való ismételt szedése ellenséges érzésekhez vagy paranoiához vezethet. Az ilyen fogyasztás veszélyesen magas testhőmérsékletet és szabálytalan szívműködést is okozhat.