Az olyan vényköteles szerek másik kategóriája, amelyekkel esetenként visszaélnek, az antidepresszánsok. Ilyenek pl. a Prozac, Paxil, Celexa, Zoloft, Effexor és Remeron. Különböző színű kapszulák és tabletták formájában kaphatók.
„Olyan, mintha rám üvöltene az agyam, hogy vegyek be többet ezekből a tablettákból, és a tabletták hiányában jelentkező érzés elviselhetetlen…Több segítségre van szükségem az Effexorról való leszokáshoz. Annyira lehangolt vagyok, hogy vagdosni kezdtem a karjaimat, és még csak azt sem tudom, miért. Néhány óránként pedig hallucinálok, és különböző dolgokat látok – ma például vért láttam csorogni a falakról.” – Rita
Tanulmányok kimutatták, hogy ezeknek a szereknek a következő hatásai lehetnek:
Egy tanulmány szerint az antidepresszánst szedő fiatalok 14%-a agresszívvá, sőt erőszakossá válik. Egy 12 éves fiúnak heves rémálmai lettek, amelyekben megöli az osztálytársait, majd őt is lelövik. Az álmot ébredés után is nagyon valósnak érezte, majd napokon keresztül gyilkolásról szóló álmokat látott, amelyek egyre inkább valóságosnak tűntek. Erős öngyilkos hajlamai lettek, amíg a gyógyszer szedését le nem állították nála.
Ez a tanulmány több más példáról is beszámolt az ilyen gyógyszereket szedő egyének extrém és irracionális viselkedésével kapcsolatban. Egy ember elütött egy rendőrt a kocsijával, hogy elvehesse a fegyverét és lelőhesse magát. Másvalaki belefojtotta magát és két kisgyermekét a fürdőkádba, egy fiú pedig minden ok nélkül megverte egy közeli barátját. Egyiküknek sem volt erőszakos előélete.
Az antidepresszánsok elvonási tünetei között szerepelnek az öngyilkos gondolatok, az agresszió, a szorongás, a depresszió, a sírógörcsök, az álmatlanság, a szédülés, a hányás, a fejfájás, a reszketés, a „szikrázó” érzés az agyban.