Ezeket a szereket, amiket néha „lenyomóknak” hívnak, többféle színű tabletta és kapszula formájában vagy folyékony változatban gyártják. E kategória bizonyos szerei – például a Zyprexa, a Seroquel és a Haldol – „erős nyugtatóként” vagy „antipszichotikumként” ismertek, mivel céljuk a mentális betegség tüneteinek csökkentése. Az olyan idegnyugtatókra, mint a Xanax, a Klonopin, a Halcion és a Librium gyakran „benzóként” (a benzodiazepin1 rövidítésével) utalnak. Vannak depresszánsok, amelyek a barbiturátok (nyugtatóként vagy altatóként használt szerek) közé tartoznak; ilyenek az Amytal, a Numbutal és a Seconal. A jól ismert márkanevek és szlengnevek itt találhatók. A magasabb dózis az emlékezet, az ítélőképesség és a mozgáskoordináció gyengülését, ingerlékenységet, paranoiát3 és öngyilkos gondolatokat okozhat. Vannak, akik a szándékolt hatás ellenkezőjét tapasztalják, például nyugtalanságot vagy agressziót. Az altatók és a nyugtatók más szerekkel, különösen alkohollal együtt történő használata lelassíthatja a légzést és a szívverést, és akár halálhoz is vezethet.
depresszánsok: rövid távú hatások
depresszánsok: hosszú távú hatások
A tolerancia sok idegnyugtatóval szemben gyorsan kialakul, ami azzal jár, hogy nagyobb adagokra van szükség ugyanannak a hatásnak az eléréséhez. Az a használó, aki megpróbálja elérni ugyanazt a hatást, olyan magasra emelheti az adagot, amelynél a túladagolás miatt beáll a kóma vagy a halál.
A depresszánsok hosszú távú szedése depressziót, állandó fáradtságot, légzési nehézségeket, szexuális és alvási problémákat okozhat. Ahogy a szertől való függőség erősödik, a sóvárgás, az aggódás vagy a pánik gyakran előfordul, ha a használó nem jut több szerhez.
Az elvonási tünetek közé tartozik az álmatlanság, a gyengeség és az émelygés. Azok, akik rendszeresen és nagy dózisban fogyasztják ezeket a szereket, nyugtalanságot, magas testhőmérsékletet, önkívületi állapotot, hallucinációt és görcsöket tapasztalhatnak. A legtöbb kábítószerrel ellentétben a depresszánsok megvonása életveszélyes is lehet.
Ezek a szerek fokozhatják a vér cukorszint-emelkedés, a cukorbetegség és a súlygyarapodás kockázatát (akár 50 kg-os testsúlynövekedésről is beszámoltak már).
A USA Today című amerikai lap által folytatott egyik tanulmány szerint, amely az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal által egy négyéves időszakban begyűjtött adatokra épült, az antipszichotikumok (az idegnyugtatók egyik típusa) tekinthetők 45 olyan haláleset elsődleges okának, amelyek szívproblémák, fulladás, májelégtelenség és öngyilkosság miatt következtek be.
„Kétszer adagoltam túl magam felírt tablettákkal (Zyprexával), és volt egy közeli barátom, aki ugyanettől a gyógyszertől meg is halt…Nincs rosszabb érzés annál a tudatnál, hogy egy barátod azért halt meg, mert olyan gyógyszereket adtál neki, amelyekről meglehetősen keveset tudtál.” – Linda