Az amerikai Drogfüggőség Országos Intézete által támogatott egyik tanulmány szerint a Ritalin és hasonló szerek fogyasztói „válnak a legnagyobb százalékban kokainfogyasztókká”.
Mivel a test hozzászokik a szerhez, a Ritalin arra késztetheti a fogyasztót, hogy ugyanannak a kellemes érzésnek a megtapasztalásához erősebb kábítószereket kezdjen szedni. Mikor a hatás gyengülni kezd, az illető lehet, hogy erősebb kábítószerekhez nyúl, hogy megszabaduljon azoktól a nemkívánatos állapotoktól, amelyek kábítószer-fogyasztásra sarkallták.
A Ritalin önmagában nem készteti a személyt más drogok fogyasztására: az emberek azért szednek drogokat, hogy megszabaduljanak a nemkívánatos helyzetektől és érzésektől. A szer egy időre elfedi a problémát (amíg a fogyasztója „lebeg”). Amikor a „lebegés” elmúlik, a probléma, illetve a nemkívánatos állapot a korábbinál intenzívebben tér vissza. A használó ilyenkor lehet, hogy erősebb kábítószerekhez fordul, mivel a Ritalin „már nem működik”.
Egy tanulmány, amelyet 500 tanulón 20 éven át végeztek, kimutatta, hogy azoknál, akik Ritalint és hasonló szereket szedtek, nagyobb a valószínűsége, hogy később kokaint és egyéb stimulánsokat fognak fogyasztani.
Egy 2005-ös kutatás szerint azoknál a tinédzsereknél, akik visszaélnek a receptre felírt szerekkel, a heroin használata tizenkétszer, az ecstasyé tizenötször, a kokainé pedig huszonegyszer valószínűbb azokhoz képest, akik nem élnek vissza velük.