A kokaint és a crack kokaint szájon át, az orron keresztül felszippantva vagy fecskendővel belőve használják, illetve – a crack esetében – a felhevített anyag gőzeinek belélegzésével.
A fogyasztására használt kifejezések közé tartozik a „lenyelni”, „szippantani”, „bekokszolni”, „belőni” és „elszívni”.
A kokain szó a por formában (kokain) és a kristályos formában (crack) lévő drogra is utal. A kokacserje nevű növényből készül, és a metamfetamin után ez okozza a legerősebb pszichés függőséget.
Rövid távú hatások
A kokain rövid ideig tartó, erős feldobottságot okoz, amelyet azonnal az ellenkezője követ – súlyos depresszió, idegesség és a még több kokain utáni vágy. Használói gyakran nem esznek vagy alszanak megfelelően. Magas pulzusszám, izomgörcsök és izomrángások fordulhatnak elő náluk. A drog paranoiát, dühöt, ellenségességet és idegességet okozhat még akkor is, amikor a személy nem áll a közvetlen hatása alatt.
Hosszú távú hatások
Az eddig említetteken kívül a kokain még ingerlékenységet, hangulatingadozásokat, nyugtalanságot, paranoiát és hallucinációkat is okozhat. A szervezet toleranciát alakít ki a droggal szemben, ami azt eredményezi, hogy egyre többre lesz szükség belőle ugyanannak a kellemes érzésnek az eléréséhez.